top of page

Kaip dovanoti 2x daugiau kraujo nei turi?


Kraujas (lot. sanguis) – cirkuliuojantis jungiamasis audinys, sudarytas iš skystos tarpląstelinės medžiagos – kraujo plazmos (apie 55-60 proc.) ir kraujo ląstelių (apie 40-45 proc.) (raudonieji kraujo kūneliai, baltieji kraujo kūneliai) ir kraujo plokštelių (trombocitai). Per kraują užtikrinamas kitų audinių aprūpinimas įvairiomis medžiagomis. Kraujas cirkuliuoja kraujo indais kraujotakos sistemoje varomas širdies raumens susitraukimų. Suaugęs žmogus turi apie 5 l kraujo, arba 6-7,5 proc. kūno masės, apie 3,5-4 l kraujo cirkuliuoja kraujagyslėmis. (Šaltinis: Vikipedija)


Prieš 10 metų pradėjau neatlygintinai donuoti kraujo. Pirmas spaudas donoro knygutėje prilipo 2010 m. rugsėjo 14 d. Kai pagalvoji, tai beveik 1/3 viso mano gyvenimo. Donuoju dėl įvairių priežasčių, kurios per šį laikotarpį ne kartą pasikeitė. Būdamas studentu galvojau, kad bus gerai prisidurti prie "pensijos" (tikrai taip galvojau), padėsiu ligoniams ar nukentėjusiems, kuriems reikia mano grupės kraujo čia ir dabar, ir turėsiu galimybę susitikti adatos baimę tete-a-tete.


Dvigubai simbolinis - 1 aka 20 donavimas

Prieš savaitę buvo dvigubai simbolinis - 1 aka 20 donavimas. Pirma, donavau 20 kartą per gyvenimą. Tuo pačiu, patyriau dar vieną pirmą kartą - donavau pirmą kartą karantino (Covid-19) sąlygomis, su ypatinga Santariškių kraujo centro komandos priežiūra ir pagalba. Keistai įdomi patirtis, kai įėjus pro duris į tave iš karto nutaiko ginklą - infraraudonųjų spindulių (berods) termometrą, kad įsisitikintų, jog nekarščiuoju. Maža ką, o gal su C19 užtaisu atkeliavau pats to nežinodamas.
Neatlygintino kraujo donavimo istorija skaičiais:

  • Per 10 metų neatlygintinai dovanojau 2x daugiau kraujo nei jo teka mano kūno kraujegyslėse ir organuose - apie 10 litrų kraujo! Įdomiausia, kraujo vis dar turiu tiek pat - nei daugiau, nei mažiau?!

  • Formaliai esu tinkamas gauti "donorystės žymūno pažymėjimą", kurį savo įsakymu patvirtina sveikatos apsaugos ministras. Ar tai reiškia, kad gausiu asmeninį Verygos autografą?! Reglamentavimas: Garbės donoro vardo suteikimo tvarka, patvirtinta 1999 m. balandžio 8 d. LRV nutarimu Nr. 387.

  • Įveikiau 1/2 kelio link "Garbės donoro vardo pažymėjimo", kuris gali būti suteikiamas "donorui, ne mažiau kaip 40 kartų nemokamai davusiam kraujo ar 200 kartų – plazmos ir ne mažiau kaip 10 metų aktyviai dalyvavusiam nemokamos donorystės veikloje". Gali ir nebūti. Prisipažinsiu, nors valstybinė pensija buvo vienas iš motyvų donuoti kraujo būnant studentu (jau tada galvojau, ką veiksiu išėjęs į pensiją), šiuo metu ši žavinga galimybė prisidurti 116 eur prie pensijos ne labai žavinga. Na, ir šiaip valstybinė pensija, kaip tokia, gali visiškai realiai nebeegzistuoti, kai / jei sulauksiu pensinio amžiaus.

  • Bent 3 kartus per metus sutinku adatos baimę tete-a-tete ir esu įsitikinęs, kad šitie tvarūs ilgailaikiai mūsų santykiai duoda teigiamos naudos - adatos baimė ne tokia ir didelė, kaip pati sau gali atrodyti.

  • Turiu draugų Santaros kraujo centre, kurie nepamiršta ir paskambina, kai trūksta mano grupės kraujo ir, netgi, suorganizuoja nemokamą VIP stovėjimo vietą automobiliui, kai atvykstu į donaciją! Ar tai vadinama draugyste iš reikalo?

  • Įdomus faktas, kad pagal Lietuvos Respublikos kraujo donorystės įstatymo nuostatas „TSRS donoro pažymėjimas" gauti valstybinei garbės donoro pensijai negalioja. Na, čia šiaip, jei kam aktualu.
4,792 views0 comments

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page